Jdi na obsah Jdi na menu

Chlebové úvahy I

11. 1. 2011

 

Každý člověk z něčeho žije. Někoho těší kupovat si nové věci, jiný má rád zábavu a tráví čas mezi lidmi. Další je živ ze seriálů a jiný oblibuje sociální sítě na internetu. Mladý člověk má rád své děti a seniory těšskutecny-zivot-005.jpgí vnoučata.

O vánocích jsem dostal chuť objevit něco nového, neprobádaného, a nejlépe doma. Prože jsem měl dovolenou a dostatek času, pustil jsem se do výroby kvásku. Takový kvásek není hned. Mám rád rčení: Co moc nestojí za moc nestojí a to se potvrdilo: Protože první pokus skončil v záchodové míse. Druhý pokus byl zdařilý a po čtyřech dnech se mohl péci chleba.

Od té doby jsem upekl pět chlebů a stále mne fascinuje ten kvásek, který dříme v lednici a čeká na to, až jej přikrmím a rozmnožím.  A pokaždé to funguje!

Mé bádání, ale neskončilo jen v lednici. Protože chci z každé takové zkušenosti vytěžit maximum, podíval jsem se do Bible, co tam o kvasu najdu. No žádná sláva. Ježíš jednou svým přátelům řekl, aby se varovali kvasu náboženských vůdců a jinde Bůh vybízí Izraelce, aby svůj kvas vyhodily a začali novou etapu, bez toho aby se ohlíželi zpět. Že by výzva k novoročnímu předsevzetí?skutecny-zivot-024m.jpg

V Matoušově evangeliu kap. 16 mi došla jedna úžasná souvislot. Když Ježíš hovoří o kvasu a varuje před pobožnůstkářstvím, povrchností a pokrytectvím - kvasem, stane se chvíli před tím něco neobvyklého. Jeho přátelé měli jen několik chlebů, ale všude kolem se tlačili lidé, všichni byli na odlehlém místě, bylo třeba pojíst a pro všechny to nestačilo. Ježíš ty chleby začal rozlamovat, modlil se k nebeskému Otci a chléb se stále množil. A ještě zbylo. A nakonec řekl v soukromí, že on je chlebem života. (J6)

A tam mi to došlo: nemohu žít jen z přirozených věcí. Ze svých zkušeností, dovedností a všelijakých nauk. Ani se nemohu těšit jen z lidí. Kolikrát jsem se zklamal a přinesli mi více trápení než pohody. Z čeho se mám těšit, když není zrovna z čeho?

A tak i když si zrovna nic nekoupím, nejsem na internetu, nebavím se s přáteli a nedokážu zrovna nic chválihodného stejně si život užívám.

V tom se děje ten zázrak.

Pochutnej si se mnou. Vždyť on řekl: Já jsem chléb života. kdo přichází ke mě, nebude nikdy hladovět, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žíznit.

Miroslav Boš